Profile Film Lamination Machine Protection Tape Sticking Machine for Thermal Break Aluminum Profile
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 24hours Video Service for Technical |
| Warranty: | 1years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- APL-300
- Condition
- New
- Certification
- ISO, CE
- Automatic Grade
- Automatic
- CNC or Not
- CNC
- Voltage
- 380V
- Keyword
- Protective Film Tape Sticking Laminiation Adhesive
- Aluminum Profile Height
- 0-180mm
- Aluminum Profile Width
- 0-200mm
- Working Speed
- 20-90m/Min
- Working Facade
- 4 Facades
- Weight
- 450kgs
- Original
- China
- Color
- Customized
- Power Supply
- 380V 50Hz
- Transport Package
- Plywood Package
- Specification
- 180 200mm
- Trademark
- Mag
- Origin
- Cn
- HS Code
- 84779000
- Production Capacity
- 100sets
Packaging & Delivery
- Package Size
- 184.00cm * 76.00cm * 152.00cm
- Package Gross Weight
- 450.000kg
Product Description
1). This machine is suitable for tetragon, rectangle, metal plant and other special-shaped aluminum profile, the outside surface to use protective film to protect.
2). Improve the utilization rate of material, reduce waste.
3). In the use of the installation process to avoid causing profile scratch, wear and tear.
4). Convenient material transportation, manufacturing and installation
| Power supply | 380v 50hz |
| Import power | 1.5Kw |
| Aluminum profile height | 0-180mm |
| Aluminum profile width | 0-200mm |
| Working speed | 20-90m/min |
| Working Facade | 4 facades |
| Dimension | 1840*760*1520mm |
| Weight | 450kg |







About Us:
Here is Sherry, comes from Jinan Mag Group Co., Ltd.
We are a focus on window machine manufacturer in Jinan with over 25 years of experiences in this fields.Main products include aluminum doors and windows aluminum curain wall, aluminum & wood window ,Upvc window, engraving machine,CNC steel structure machinery and CNC metal sheet processing equipment etc. There have many repeat clients from all over the world,
It is our honor that you will be interested in.
If you have more questions about the machines, please feel free to contact me.
Looking forward to hear you early.

Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Aluminum Window Machine
- Profile Film Lamination Machine Protection Tape Sticking Machine for Thermal Break Aluminum Profile