Small Size Hole Drilling Machine Portable Copy Router
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1year |
| Warranty: | 1year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- copy router
- Condition
- New
- Certification
- ISO, CE
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- CNC or Not
- not CNC
- Voltage
- 380V
- Power
- 0.75kw
- Air Pressure
- 0.6-0.8MPa
- Copy Routing Range
- 200X100mm
- Machine Size
- 600X600X600mm
- Total Weight
- 150kg
- Transport Package
- Plywood Package
- Specification
- 600*600*600mm
- Trademark
- MAG
- Origin
- China Jinan
- HS Code
- 84778000
- Production Capacity
- 500/Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 60.00cm * 60.00cm * 60.00cm
- Package Gross Weight
- 150.000kg
- Lead Time
-
20 days (1 - 1 Pieces)
To be negotiated ( > 1 Pieces)
Product Description
Used for processing all kinds of holes of the aluminum and pvc profiles.
High-precision copy routing, easy operation, two hand operation.
Changeable template for different copy routing.
It has features of compact structure and small volume, the air pressure drives the clamping.
2.Technical Parameters
| Brand Name | MAG |
| Model | LXF-200*100 |
| Input Power | 0.75KW |
| Air Pressure | 0.6-0.8MPa |
| Processing hole size error | ±0.2mm |
| Processing deviation from straightness | ±0.1mm |
| Milling cutter diameter | Φ5 |
| Copy routing range | 200*100mm |
| Roughness of cutting surface | Ra 12.5 µm |
| Over all dimension | 600*600*600mm |
| Weight | 150Kgs |


1. Are you a manufacturer
Yes,we have been in providing the professional products in this field more than 20 years.
2. how to install the machine ?
we can intrust the install the machine by vedio, email ,picture.....if large project ,
we can arrange the worker help you to install it in your country .
3. How you pack the products ?
Normally as the export standard packaging or as you required.
4. What is your available port of shipment?
Qingdao port,shanghai,tianjin,guangzhou etc.
5. Is customized available ?
Yes, according to your detailed drawings you provide
6. After Sale Service
24 hours technical support by phone, email or skype (email or skype) .
12 months warranty period.
Our senior engineer is available to travel aboard, help the installation, maintenance and training staff.
By offering this support, we make sure the customer start the business smoothly,
to realize win-win cooperation
7. Are you trading company or manufacturer ?
We are factory and welcome to visit us at any time.
8. How long is your delivery time?
Generally single tanks need 7-15 days, for whole plant need 15-30days.
9.Do you have CE and ISO certification?
Yes.
10.What is your terms of payment ?
Free contact for the most suitable machine
Free professional design for each customer especially.
♦ L/C, 30% deposit by T/T,70% spare payment L/C.
♦ T/T, 30% deposit by T/T,70% spare payment before shipment.
♦ Western Union or Paypal.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Aluminum Window Machine
- Small Size Hole Drilling Machine Portable Copy Router