| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 1years |
| Type: | Band Saw |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | LZBD-4200 |
| Power supply: | 380V/50HZ or customized |
| Groove linear in horizontal milling: | ≤0.25/1000mm |
| Groove linear in vertical milling: | ≤0.25/1000mm |
| Cutting surface roughness: | Ra12.5∪m |
| Two IS vertical slots max deviation from standard line | ≤1 |
| The parallelism of two milling slots in the same direction | ≤0.25/1000mm |
| Cutting motor power: | 3.0KW |
| Motor rotary speed: | 2840r/min |
| Cutting width: | max 4100mm |
| Cutting height: | max 1600mm |
| Milling cutter size: | φ250mm×φ30mm×16mm (90&135°) Z=12 |
| φ250mm×φ30mmX3 (saw blade cut off) | |
| Over all dimension | 5500mm×1100mm×2500mm |
| Package Size | Frame: 5500*1100*2500mm |
| Head: 2500*1000*1100mm | |
| Weight | 1500Kg |





1. All the electrical elements,Circuit breaker protection and AC contactors are schneider or other world famous brand.
2. International CE standard high flexibility, high shielding cables.
3. Warranty time: 1 year
4. Quotation Valid: 90 days
5. Payment terms: 30%T/T as deposit, 70% balance made before shipment by T/T
6. Delivery time: 30 days upon receipt of 30% deposit by T/T
7. Packaging: Film packaging and fumigation-free wooden case(if delivery by full container load, then without wooden box,just use the tray)
8. After sales service:
1)24 hours service on Internet and Telephone, free instructions and problem solving
2) Free training to make sure a master of the operating of cnc router for the person who come to our factory
3)User-friendly English manual or operating video for machine using and maintaining
4) on-the-spot training, installation and repairing can be met if required.(If so, need the buyer afford the visa and air ticket and 60USD/DAY Salary.

